Úvod Meditační hudba

Meditační a duchovní hudba

Hudba

Jiří Mazánek se již přes 30 let zabývá meditační hudbou a zpěvem teoreticky i prakticky. Působí jako vedoucí souborů Relaxace, Extatic Trans Music a Alikvótní 4. Jako jediný náš hudebník studoval zpěv a chrámovou hudbu v Indii, je žákem vynikajícího indického sitáristy Roopa Vermy (žáka Raviho Šankara), specializuje se na zpěv manter, tj. působení zvukové vibrace na mysl a tělo. Na toto téma pořádá i semináře.

Číst dále: Meditační a duchovní hudba

 

Relaxace

Hudba

Jiří Mazánek
zpěv, akustická kytara, tánpúra, percussion
Karel Babuljak
citera, indické harmonium, kalimba, percussion
Vlastislav Matoušek
tabla, tibetské mísy, didžridú, šakuhači, etnické flétny, percussion, zpěv

Skupina Relaxace byla založena v roce 1979 a původní složení si stále udržuje. Její nejdůležitější inspirací byla od počátku indická klasická hudba. Z ní si každý z členů bral vlastní podněty, případně se naučil hrát i na některý indický nástroj. Ze všeho nejvíce se však v jejich hudbě odrazila meditativní složka, vzájemná vnímavá a radostná komunikace mezi hráči, která se přenáší i na posluchače. Proto bylo také od počátku cílem všech koncertů probuzení srdce a společná cesta do království Lásky.

   

Extatic Trans Music

Hudba

Jiří Mazánek zpěv, akustická kytara, etnické flétny, buben
Slávek Forman
housle, zvuky

Miloš Valenta
(příležitostně)

altová fidula

Ve hře souboru se projevují prvky jak tiché, tak dynamické extáze, v nichž je nesmírně důležitá vzájemná komunikace hráčů, hlavně houslisty Formana a kytaristy Mazánka. V tomto směru se objevují neobvyklé harmonie ve zpěvu a houslích.

Číst dále: Extatic Trans Music

   

Alikvotní 4

Hudba

Jiří Mazánek zpěv, tibetské zvony a mísy, ektár
Ondřej Rus zpěv, činelky
Igor Angelov zpěv, indické harmonium
Přemysl Žák zpěv, tibetská mísa

Soubor vznikl na počátku roku 1996 s myšlenkou propojení evropské tradice s východními hudebními postupy. Je tvořen špičkovými interprety z oblasti vokální hudby (Čeští madrigalisté, Chorosch, Virtus Organum, Relaxace).

Číst dále: Alikvotní 4

   

Hudební nástroje různých národů - pořad pro střední školy

Hudba

Seznámení s některými nástroji různých zemí světa s výkladem a hrou na ně. Dozvíte se o kulturním a historickém pozadí, mýtech a legendách, stavbě nástrojů a způsobech interpretace. Zvuk nástrojů bude přiblížen hrou, při více setkáních též ukázkami na CD.

Pořad je koncipován jako průřez, nebo více navazujících setkání. Délka pořadu je přibližně 1,5 hodiny.

Číst dále: Hudební nástroje různých národů - pořad pro střední školy

   

Hlas ticha - poslechový pořad

Hudba

poslechové pořady etnické, meditační i klasické hudby s výkladem

Poslechový pořad, v němž známý pražský hudebník (Relaxace, Extatic trans music, Alikvotní 4 a sólo), hudební publicista a recenzent, etnomuzikolog a duchovní učitel Jiří Mazánek využívá svých dlouholetých zkušeností. Na nahrávkách etnické hudby z celého světa, ale též hudby tzv. vážné (gregoriánské chorály, trubadúři, středověká hudba aj.), meditační (z oblasti vážné hudby, new age aj.) a ambientní ukazuje vzájemné souvislosti jednak přiblížením jejich historického a duchovního pozadí, ale též promluvami, které přesahují rámec hudby a přinášejí poučení o nás samých.

Číst dále: Hlas ticha - poslechový pořad

   

Večer s básníkem Li Po a jeho kumpány

Hudba

 

Přednes Alfred Strejček
Hudba Jiří Mazánek

Ferdinand Stočes: Písně a verše staré Číny.

Li Po (701 - 762) je nejvýznamnější básník období tchangské dynastie. Z jeho tvorby se zachovalo okolo devíti set básní, ve kterých je patrný vliv filozofie taoismu, konfuciánské a buddhistické tradice. V básních se věnuje především přírodní lyrice, lásce, přátelství a vínu.

   

Oáza

Hudba

Poslechový pořad na Českém rozhlasu 3 – Vltava, vždy v neděli, ve 23:15, střídavě s Vlastimilem Markem.

Témata jsou libovolná, Čro3 obsah těchto pořadů nazývá pro povzbuzení i uklidnění, kde nemá být příliš povídání. Snažím se mít každý pořad nějak tematicky zaměřený. Objevuje se hudba meditační různého druhu, ambientní, etnická world music, profily jednotlivých nástrojů i interpretů nebo i duchovní témata (mystická, na čakry aj.)

   

Mezi Drakem a Hadem

Hudba

Poslechový pořad na Českém rozhlasu 3 – Vltava, vždy ve středu, od 3:00 do 4:00. Další všední dny mají pořad jiní, na jiná témata. Na začátku má být vždy povídání o hudbě, která bude následovat a pak je minimálně 50 minut nepřerušované hudby. Můj pořad je zaměřen na hudbu meditační, ambientní, relaxační a duchovní.

   

Džiddu Krišnamúrti: U nohou mistrových

Hudba

Přednes Alfred Strejček
Hudba Jiří Mazánek

Pořad připravený podle knihy známého indického filosofa, který ji napsal již ve svých 13 letech, přináší hluboké myšlenky o životě, poznání, učiteli a lásce.

Herce Alfreda Strejčka doprovází v jednotlivých částech programu hlasem i hrou na originální indické nástroje Jiří Mazánek.

   

Strana 1 z 2