Úvod Aktuality

Paměť

Aktuality

Jan Werich říká v jedné z předscén s Miroslavem Horníčkem:

W: Blbý věděj, ty maj čas si pamatovat, chytří musej vymýšlet.

H: Teď jde o to, co je líp placený.

W: Nepamatovat si.

H: To je nejlíp placený.

Je to hrozná legrace, ačkoli je to vlastně smutné. Když si však odmyslím společenský kontext, mohu se na to podívat ještě z úplně jiného hlediska.

 

Číst dále: Paměť

 

Humor

Aktuality

Před mnoha lety jsem se svou tehdejší dívkou během koncertního turné po Moravě navštívil Svatý Kopeček u Olomouce. Vzpomínal jsem na skvělého básníka Jiřího Wolkera, který zde žil a tvořil. Myslel jsem, že zde bude mít nějaké menší muzeum, ale byl jsem zklamán. Jeho dům nese název vila Jiřího Wolkera a je na něm pouze básníkova malá plastika. Vzpomínal jsem, jak umíral na tuberkulózu v Tatranské Poljance a v jeho bolesti mu ulevovaly jen dopisy, které psával své milé Marii Poldové. Napsal jí:

Číst dále: Humor

   

Znamení

Aktuality

Píseň mého srdce

Za trochu lásky šel bych světa kraj,

šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý,

šel v ledu - ale v duši věčný máj,

šel vichřicí - však slyšel zpívat kosy,

šel pouští - a měl v srdci perly rosy.

Za trochu lásky šel bych světa kraj,

jak ten, kdo zpívá u dveří a prosí.

Jaroslav Vrchlický – Okna v bouři

Tato notoricky známá báseň, kterou obsahovaly snad všechny školní čítanky, se může zdát už romanticky vyčpělá. Ale všichni, kdo opravdu milují, jí rozumí a nepřipadá jim ani trochu směšná. Vyjadřuje totiž v krásných obrazech, které jsou jako vždy poněkud nadnesené, přesně to, co by každý milující chtěl říci, ale většinou se stydí. Ano, stydí se pustit přes své rty to, co má v srdci. A stydí se plakat štěstím za ten dar vzít milovaného za ruku a dívat se mu do očí. To se přece dělalo dřív, v těch dávných dobách, kdy lidé ještě nebyli tak silní a otrlí, jako jsme my dnes. A básně - ty se už stydíme i číst. Však také sbírky poezie nyní vycházejí v mnohem menších nákladech než dříve. Ano, stále se píší básně o lásce, ale spíše jako texty do plytkých muzikálů, k plytké hudbě. A ti, co píší opravdu jen poezii, dělají především moderní poezii, ve volných verších, kde každý sděluje nesmírně hluboké pravdy. My se totiž stydíme za lásku, za její něžné projevy. Tím nemyslím na veřejnosti, ale i doma.

Číst dále: Znamení

   

Píseň mého srdce 2

Aktuality

Píseň mého srdce 2

pisenmehosrdce2.png

 

   

Cesta

Aktuality

Přišli jsme sem, protože jsme se probudili ze sna. V tom snu jsme byli přirození, takoví, jací opravdu jsme. A přišli jsme, abychom ten sen uskutečnili. Jenže my jsme na něj zapomněli. Je v nás jakési tušení a my nevíme, čeho se týká. Nevíme, co máme dělat. Rodiče, škola a společnost nás začnou vychovávat a říkat nám, co máme dělat, co je v životě správné. A již tehdy začne mizet náš sen. Jestli jsme do té doby o něm měli ještě nějaké povědomí, nyní je zcela ztraceno. Jestli však nenaplníme svůj sen, přišli jsme sem zbytečně a promarníme svůj život. Jak máme poznat, co je náš sen?

Číst dále: Cesta

   

Strana 2 z 9