Meditační a duchovní hudba

Hudba

Jiří Mazánek se již přes 30 let zabývá meditační hudbou a zpěvem teoreticky i prakticky. Působí jako vedoucí souborů Relaxace, Extatic Trans Music a Alikvótní 4. Jako jediný náš hudebník studoval zpěv a chrámovou hudbu v Indii, je žákem vynikajícího indického sitáristy Roopa Vermy (žáka Raviho Šankara), specializuje se na zpěv manter, tj. působení zvukové vibrace na mysl a tělo. Na toto téma pořádá i semináře.

Číst dále: Meditační a duchovní hudba

 

Relaxace

Hudba

Jiří Mazánek
zpěv, akustická kytara, tánpúra, percussion
Karel Babuljak
citera, indické harmonium, kalimba, percussion
Vlastislav Matoušek
tabla, tibetské mísy, didžridú, šakuhači, etnické flétny, percussion, zpěv

Skupina Relaxace byla založena v roce 1979 a původní složení si stále udržuje. Její nejdůležitější inspirací byla od počátku indická klasická hudba. Z ní si každý z členů bral vlastní podněty, případně se naučil hrát i na některý indický nástroj. Ze všeho nejvíce se však v jejich hudbě odrazila meditativní složka, vzájemná vnímavá a radostná komunikace mezi hráči, která se přenáší i na posluchače. Proto bylo také od počátku cílem všech koncertů probuzení srdce a společná cesta do království Lásky.

   

Extatic Trans Music

Hudba

Jiří Mazánek zpěv, akustická kytara, etnické flétny, buben
Slávek Forman
housle, zvuky

Miloš Valenta
(příležitostně)

altová fidula

Ve hře souboru se projevují prvky jak tiché, tak dynamické extáze, v nichž je nesmírně důležitá vzájemná komunikace hráčů, hlavně houslisty Formana a kytaristy Mazánka. V tomto směru se objevují neobvyklé harmonie ve zpěvu a houslích.

Číst dále: Extatic Trans Music

   

Alikvotní 4

Hudba

Jiří Mazánek zpěv, tibetské zvony a mísy, ektár
Ondřej Rus zpěv, činelky
Igor Angelov zpěv, indické harmonium
Přemysl Žák zpěv, tibetská mísa

Soubor vznikl na počátku roku 1996 s myšlenkou propojení evropské tradice s východními hudebními postupy. Je tvořen špičkovými interprety z oblasti vokální hudby (Čeští madrigalisté, Chorosch, Virtus Organum, Relaxace).

Číst dále: Alikvotní 4